Mrtvé moře a jeho zázračná síla
Mrtvé moře je jedinečné slané bezodtokové jezero, které vzniklo na rozsedlině po velkém vrásnění zemské kůry. Nachází se na teritoriu Izraele a Jordánska a je nejnižší přirozeně vzniklé místo na Zemi. Mrtvé moře leží 4OO metrů pod úrovní moře! Nalézá se v tektonickém pásu, který vznikl na přelomu třetihor a čtvrtohor. Do Mrtvého moře se vlévá jen jedna řeka Jordán, ale jak již bylo zmíněno, je zcela bezodtoké, proto je právem nazýváno jezerem. Již starověcí Římané si zde budovali lázně a využívali léčivých schopností vody a bahna. Mrtvé moře bylo a je využíváno k léčení, odpočinku a omlazování organismu. I proto je považováno za nejstarší a největší přírodní lázně na světě.
Mrtvé moře:
Délka - 76 km
Šířka - 17 km
Hloubka - 350 - 380 m
Rozloha - 1050 km2
Tuto unikátní blahodárnou léčivou sílu nenajdete nikde jinde na světě.
Vytvářejí ji čtyři základní prvky:
Slunce - atmosférická vrstva nad Mrtvým mořem je o 400 metrů mocnější než u běžných moří. U Mrtvého moře si můžete dovolit opalování bez vedlejších účinků a rizik. Naopak, právě sluneční záření je u Mrtvého moře jedním z nejdůležitějších léčebných prvků při léčbě kožních onemocněních.
Země neboli bahno - černé bahno z Mrtvého moře je homogenní směs minerálů a organických a anorganických prvků. Bahno je používáno k zábalům, které odstraňují svalové a nervové napětí, zlepšují krevní oběh či ulevují od revmatických bolestí. Upravené bahno je používáno k čištění a zjemnění pokožky celého těla.
Na dně Mrtvého moře byly odkryty ložiska síry a přírodního asfaltu. Také se za tak dlouhou dobu existence Mrtvého moře na dně vytvořila vrstva jílů (její tloušťka je asi 100 metrů!). Tyto jíly jsou známé právě jako bahno z Mrtvého moře (obsahuje 45% soli, 5% biomasy, 50% vody)
Vzduch - díky nízké poloze je vzduch u Mrtvého moře nasycen o 8% více kyslíkem než v jiných částech světa. Dále je silně nasycen hořčíkem a bromem, což má uklidňující účinky na nervové napětí. Vzduch u Mrtvého moře je ideální prostředí pro astmatiky, osoby s respiračními nemocemi, cystickou fibrózou či srdečními chorobami. To vše díky tomu, že vzduch neobsahuje žádné pyly ani jiné alergeny a je dostatečně suchý.
Voda - horký, suchý vzduch a vysoké odpařování vytvořily z Mrtvého moře nejslanější jezero světa. Voda Mrtvého moře obsahuje různých 21 minerálů a 32% soli (běžné moře obsahuje 3% soli). Proto kůži vyživuje, uklidňuje, ulevuje revmatickým bolestem a aktivuje oběhový systém. Voda díky takto vysoké koncentraci soli nadnáší tak, že se vlastně jen položíte na hladinu. Často je Mrtvé moře využíváno pro tuto vlastnost k fyzioterapii či k léčbě kloubních a revmatických onemocnění. Voda Mrtvého moře má vysokou hustotu, chutná hořce a připomíná olej, je jakoby mastná.
Silné odpařování vody, způsobené suchým klimatem, zvýšila koncentraci soli ve vodě.
Koncentrace soli v Mrtvém moři je v porovnání s ostatními:
8-krát vyšší než v Atlantickém oceánu
7-krát vyšší než ve Středozemním moři
7-krát vyšší než v Rudém moři
14-krát vyšší než v Černém moři
40-krát vyšší než v Baltickém moři